Czy tylko ekstrawertycy mają szanse na zajęcie kierowniczego stanowiska? Czy osoby mniej przebojowe mogą pożegnać się z wizją dynamicznej kariery? Niekoniecznie, choć rzeczywiście większość ofert pracy w Legnicy jest skierowana do ekstrawertyków. Cechy takie jak zdolności komunikacyjne i negocjacyjne są bardzo pożądane na rynku pracy. Czy to oznacza, że introwertycy, w tym osoby mniej wygadane i mniej pewne siebie, nie mają szans na dobre zarobki i stabilny etat? Wcale nie, ale muszą odnaleźć swoją drogę.
Cechy introwertyka
W jaki sposób najlepiej pracuje się introwertykom? Takie osoby stawiają raczej na pracę samodzielną, a nie zespołową. Zwykle potrzebują ciszy i skupienia. Bywają bardzo powściągliwe w okazywaniu emocji, ale przy tym są świetnymi słuchaczami. Introwertyk ma wszystko pod kontrolą, a w kontaktach ze współpracownikami może sprawiać wrażenie nieco wycofanego. Dominuje przekonanie, że ekstrawertycy szybciej adaptują się w nowym środowisku i lepiej sprawdzają się w roli liderów. Introwertycy zazwyczaj wybierają zawody, gdzie występuje małe natężenie kontaktów z klientami, ale w rzeczywistości nie musi to być regułą.
Jakie profesje są najlepsze dla introwertyków?
Przede wszystkim mogą oni szukać ofert pracy w Legnicy w formie zdalnej. Zarabianie w domowym zaciszu to rozwiązanie dla grafików, programistów, redaktorów, copywriterów oraz tłumaczy. Introwertycy często stawiają też na takie zawody, jak bibliotekarz, archiwista, laborant, księgowy, geolog, montażysta video czy cukiernik lub piekarz. Wiele osób o introwertycznej naturze, pracuje w zawodach artystycznych.
Oczywiście pracownik, nawet o usposobieniu introwertycznym, który ma wieloletnie doświadczenie w danej branży, może awansować na stanowisko kierownicze i nie jest powiedziane, że sobie nie poradzi. Takie osoby mają po prostu inny styl zarządzania niż ekstrawertyczni menedżerowie.