Bezrobotni, którzy są zdania, że w Legnicy brakuje dla nich ciekawych ofert pracy, bez cienia wątpliwości, powinni dokonać próby swoich sił, prowadząc działalność gospodarczą.
- Do końca lutego 2019 trwał nabór wniosków o przyznanie środków na założenie własnej firmy oraz na refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Kwota, o jaką można się starać, wynosi 22 000 złotych brutto.
Własna działalność to sposób na nowe etaty. Wsparcie w tworzeniu nowych miejsc pracy obejmuje też m.in. świadczenia aktywizacyjne, bony szkoleniowe, granty na telepracę czy refundację ubezpieczeń społecznych bezrobotnych. Samozatrudnienie to ciekawa alternatywa dla pracy w Legnicy na etacie. Nawet niewielka firma, ale z trafionym pomysłem na działalność, pozwoli się utrzymać. Wzrost przedsiębiorczości mieszkańców zawsze wpływa korzystnie na lokalną gospodarkę.
W ramach projektu PUP realizowane są też inne działania, takie jak:
- „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie legnickim” (Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020).
Projekt powstał z myślą o młodzieży w wieku 19-29 lat, a w szczególności o osobach z niepełnosprawnością lub długotrwale bezrobotnych. Taka forma wsparcia jest skierowana do tzw. bezrobotnych NEET (są to osoby, które nie mają pracy, nie kształcą się ani nie biorą udziału w żadnych szkoleniach czy kursach).
- „Aktywizacja osób bezrobotnych od 30 roku życia w powiecie legnickim (2019)”
Ten projekt jest dedykowany bezrobotnym znajdującym się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Mowa tu przede wszystkim o osobach po 50 roku życia, kobietach czy osobach z niskimi kwalifikacjami.