Osoby niepełnosprawne, które chciałyby podjąć pracę w Legnicy, mają wiele możliwości. Pomoc niosą m.in. powiatowe urzędy pracy. Oczywiście wiele zależy od tego, o jakim stopniu niepełnosprawności mówimy. Osoby niepełnosprawne mogą zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy. W przypadku niepełnosprawnych, którzy są zdolni do podjęcia zatrudnienia w minimum połowie wymiaru etatu, możliwie pozostaje korzystanie ze wszystkich uprawnień przysługujących bezrobotnym.
Formy aktywizacji osób niepełnosprawnych to:
1. Szkolenia – powinny być realizowane w wymiarze minimum 25 godzin tygodniowo. Na szkolenie kierowane są osoby bezrobotne po sprecyzowaniu profilu zawodowego. Osoby do 30 roku życia mogą korzystać również z bonów szkoleniowych.
2. Staże – mogą trwać od 6 do 12 miesięcy. Osoba niepełnosprawna może skorzystać z pośrednictwa urzędu pracy albo sama poszukać pracodawcy, dla którego chce pracować.
3. Prace interwencyjne – taka forma wsparcia oznacza, że pracodawca otrzymuje dofinansowanie wynagrodzenia zatrudnionego bezrobotnego.
4. Przygotowanie zawodowe dorosłych – polega na praktycznej nauce zawodu lub przyuczeniu do pracy dorosłych. To bardzo istotna funkcja, gdyż brak kwalifikacji utrudnia szukanie pracy w Legnicy wielu osobom, nie tylko niepełnosprawnym.
5. Studia podyplomowe – bezrobotny może spodziewać się pokrycia nawet 100% kosztów studiów tego typu, ale pod warunkiem, że nie jest to kwota wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia.
6. Trójstronne umowy szkoleniowe – stronami takich umów jest starosta, pracodawca oraz instytucja szkoleniowa. Osoby korzystające z tej formy wsparcia są szkolone pod potrzeby pracodawców.
Osoby niepełnosprawne, które mają status „poszukujących pracy”, są objęte instrumentami finansowanymi ze środków PFRON. Tego typu instrumenty są kierowane również do pracodawców. Firma, która podejmie się zatrudnienia osoby niepełnosprawnej w Legnicy, może ubiegać się m.in. o dofinansowanie wynagrodzenia pracownika, zwrot kosztów jego przeszkolenia oraz zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy. Alternatywą dla pracy na etacie, pozostaje własna działalność gospodarcza-oczywiście osoby niepełnosprawne zarejestrowane jako bezrobotne, też starają się o dofinansowanie na własną firmę.